بیانیه ها

    " أَ لَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِي السَّماء "      (سوره مبارکه ابراهیم آیه  24 )

این مساجد باید مرکز تربیت صحیح باشد (امام خمینی)ره)(

این کانون­های فرهنگی هنری مساجد را مؤثر کنید؛ برایش کار کنید. بنشینید فکر کنید، مطالعه کنید و سخنی که متناسب با نیاز آن جوانی است که آن­جا حضور پیدا می­کند، فراهم کنید.

 

                                                                                          مقام معظم رهبری

 

 

 

مقدمه

در جهان معاصر تحولات گسترده، ابعاد مختلف زندگی بشر را درنوردیده است به گونه­ای که در سال­های اخیر، سرعت تغییرات و تحولات در جهان، روزافزون شده و موجبات احساس ناپایداری و نا­امنی محیطی زیادی را به همراه آورده است.

در این بین ملت بزرگ ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با فراز و نشیب­های فراوان تلاش بی­وقفه ­ای را آغاز نموده تا بتواند جایگاه شایسته­ ی تاریخی و تمدن دینی خود را احیاء کند و جزء کشورهای پیشرو جهان قرار گیرد. این ملت بر اساس اعتقادات خود که بر پایه­ ی قرآن مجید، سیره پیامبر اکرم (ص) و مکتب فکری امامت و ولایت است؛ باور دارد که آینده یافتنی نیست؛ بلکه ساختنی است یعنی باید با استفاده از شعور و آگاهی، آرمان­ها، رویاها، به کارگیری قابلیت­ها، منابع و ظرفیت­ها، تأمین نیازهای جامعه آینده را بر اساس تحولات جهانی آن­چنان که می­خواهیم رقم بزنیم تا بتوانیم در پرتو این تلاش هوشمندانه به پیشرفت، تعالی و آزادی از قیود مادی دست یابیم و جامعه­های اسوه و خداجو داشته باشیم. ارزیابی و تحلیل سیر تاریخی و لحاظ نمودن توانمندی­های کشور و تحولات کنونی جهان در تمامی ابعاد، تصویر آینده ایران در افق 20 ساله کشور را به همراه داشته است که به صورتی شفاف و امیدبخش در سند چشم انداز جهموری اسلامی ایران در افق 1404 متجلی شده است.

در این چشم ­انداز، ایران کشوری است توسعه­ یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی، الهام­ بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین الملل. برخی از ویژگی­هایی که جامعه­ ی ایرانی در افق این چشم­ انداز خواهد داشت عبارتند از: الهام ­بخش، فعال و مؤثر در جهان اسلام با تحکیم الگوی مردم­سالاری دینی، توسعه کارآمد، جامعه­ ی اخلاقی، نواندیشی و پویایی فکر و اجتماعی، فعال، مسئولیت­پذیر، ایثارگر، مؤمن، رضایت­مند، متعهد به انقلاب و نظام اسلامی و شکوفایی ایران و مفتخر به ایرانی بودن، برخوردار از نهاد مستحکم خانواده و به دور از فقر، فساد و تبعیض. بی­شک تحقق این اهداف نیازمند مشارکت و عزمی ملی در تمامی سطوح تصمیم­ گیری است و نیازمند نقشه راهی است که تمامی نیروهای وفادار به نظام و انقلاب بر اساس آن و با آگاهی کامل ضمن وقوف بر شرایط موجود، به سمت شرایط مطلوب ترسیم شده حرکت نمایند.

سند چشم ­انداز کانون فرهنگی و هنری مسجد مفتخر معرف وضع مطلوب دست ­یافتنی است که با الهام از وضعیت آرمانی انعکاس یافته در اسناد بالادست فرهنگی کشور و تحت تأثیر چالش ­ها ترسیم شده است. این چشم ­انداز، اعلامیه جهت­گیری کانون فرهنگی و هنری مسجد مفتخر و بیانگر هویت و آرمان آن است که تصویری از مقاصد آینده آن را در افق 1404 ترسیم می­کند.

بیانیه ارزش­ها

 • حاکمیت جهان­بینی توحیدی اسلام در ابعاد مختلف زندگی
 • آموزه­های قرآن کریم، نقش معنوی، اسوه­ای، هدایتی و تربیتی پیامبر اکرم(ص)و معصومین علیهم السلام
 • به ویژه امام منتظَر)عج( در عصر غیبت
 • نگرش هدایت­گرانه و آخرت­گرایانه به فعالیت­های فرهنگی با تکیه بر آموزه­های وحیانی
 • اخلاق ­محوری، تقدم مصالح عمومی بر منافع فردی و گروهی، تقویت روحیه­ ی جهادی، مشارکت و مسؤلیت­ پذیری اعضاء و مجموعه­ های مرتبط با کانون
 • تعامل فعال و الهام­ بخش برای توسعه، ترویج و تعمیق فرهنگ ناب اسلامی و حمایت از مراکز فرهنگی در سطح منطقه و شهر تهران
 • ایجاد تحول بنیادین در فعالیت­های فرهنگی ناظر به نهاد خانواده به خصوص در حوزه جوانان و نوجوانان در چارچوب سیاست­های کلان فرهنگی و منبعث از دیدگاه مترقی مقام معظم رهبری
 • تکریم علم و عالم و احترام)حقوقی و اخلاقی( به دستاوردهای فکری و علمی حوزه­ های دینی و مجامع
 • دانشگاهی در چارچوب جهان­بینی اسلامی و اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدالت­ محوری در پرورش استعدادها و تقویت خلاقیت و نوآوری در عرصه فرهنگ اسلامی
 • بسط ارزش­های تعالی­ جویانه انقلاب اسلامی، فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع از مظلومان جهان
 • آزادگی، آزادی فکر و اندیشه، حق­ طلبی و دوری از وابستگی­ های محدود کننده­ ی ارزش­های فوق­ الذکر به منور نیل به ارزشهای اسلامی
 • بصیرت، آگاهی عمیق و بینش و اندیشه سیاسی و حرکت در جهت استقلال، عزت، اقتدار، وحدت و منافع ملی فراتر از جناح ­بندی ­های گروهی و سیاسی و با پرهیز از سیاست ­زدگی
 • حفظ کرامت مخاطبان با تکیه بر فطرت حقیقت­ جو، عقل­ گرایی، علم ­طلبی و آزادگی ایشان
 • اعتقاد به علم و فناوری کمال­ آفرین و توانمندساز بر اساس سلامت معنوی، جسمی، روحی، روانی و اجتماعی

بیانیه مأموریت کانون

کانون فرهنگی و هنری سیدالشهداء(ع)مسجد مفتخر، کانونی جامع بوده که در حوزه­ های فرهنگی، مذهبی، علمی و پژوهشی در سطح منطقه شمیران و شهر تهران فعالیت دارد و قلمرو همه حوزه های فرهنگی از جمله مسجد، مدرسه، خانواده، جوانان، رسانه و ... را در الویت برنامه­ های خود قرار داده است و با الهام از آموزه ­های قرآن کریم و مکتب اهل بیت علیهم السلام و ارزشهای بنیادین انقلاب اسلامی و با بهره گیری از علماء، اساتید، اندیشمندان، فرهیختگان، بسیجیان و کادر مؤمن و شایسته و متدین، درصدد ترویج و تعمیق فرهنگ ناب اسلامی در جامعه، علی­ الخصوص خانواده­های منطقه شمیران می­باشد.

این کانون ضمن حفظ کرامت علم و آراء عالمان دینی راستین و پیشرو در عرصه­های فرهنگی، برقراری ارتباط با اهالی را براساس ارزش­های فطری چون حق­ طلبی، عقل­گرایی و آزادگی بنا می­کند با دعوت از اهالی منطقه، اقدام به ایجاد فرصت­های تربیتی جهت پرورش استعدادهای فرهنگی و مذهبی آنان نموده و درصدد است کانون فرهنگی و هنری نمونه در سطح شهر تهران باشد.

از طرفی ضمن تلاش بی ­وقفه و مستمر در جهت ارتقاء معنوی و اخلاقی اعضاء مرتبط با کانون، با تربیت انسان­های مؤمن و فرهیخته و دارای توان بالا در عرصه فرهنگ، ترویج ارزش­های مذهبی و اخلاقی را برای رسیدن به محیطی امن و معنوی در سطح منطقه و شهر تهران در زمان حال و آینده برنامه­ ریزی می­کند.

همچنین با ورود به عرصه ­های ناشناخته ­تر فعالیت­های مذهبی و شناخت اقتضائات اصیل مخاطبان به­ خصوص جوانان و نوجوانان در زمینه نوآوری فرهنگی و هنری اهتمام ویژه داشته و جهت موفقیت بیشتر، خود را موظف به حرکت و گذار از تحرکات کم ­اثر و آسیب­زا، به فعالیت­های مؤثر و ماندگار می­داند.

این کانون ضمن همکاری همه ­جانبه با سایر مراکز فرهنگی مانند مدارس، بسیج، حوزه­ های علمیه، مرکز رسیدگی به امور مساجد، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و سایر نهادهای فرهنگی دولتی و غیر دولتی؛ با برنامه ­ریزی مناسب و بهره­ گیری از امکانات موجود، استقلال مالی کانون را حفظ نموده، محیط مجتمع سید الشهدا را محیطی سالم و متناسب با آزاداندیشی فکری بر اساس اصول و مبانی دین اسلام، مکتب اهل بیت علیهم السلام و آرمانهای انقلاب اسلامی تبدیل خواهد کرد.

در ضمن کانون با تعامل با مجموعه اجرایی آموزش و پرورش، تامین نیازهای فکری و فرهنگی دانش­ آموزان منطقه را با در نظر گرفتن اولویت­های کانون از وظایف خود می­شمارد و همچنین از سایر مراکز فرهنگی که در جهت اشاعه اخلاق و معنویت و بصیرت تلاش می­کنند؛ حمایت­های سخت ­افزاری و نرم­افزاری میکند.

 

گزاره­ های ارزشی مندرج در بیانیه ارزش­ها، بایدها و نبایدهای اساسی است که لازم است تمام اجزاء و فعالیت­های کانون، هماهنگ با آنها بوده و همه اعضاء کانون ملتزم و پایبند به آن­ها باشند.

 

 

 

جملات فرهنگی - تربیتی
- استعداد چیزی است كه در جوانی پیدا می شود، اگر آن را تربیت كردید و درصدد تقویت آن بر آمدید مانند بذری كه در مزرعه خوب كاشته شده باشد، محصول خواهد داد و اگر آن را به حال خود گذاشتید و آن را تربیت نكردید مانند تخمی كه در زمین شوره زار افتاده باشد ، از بین می رود و محصول نمی دهد.
عضویت / ورود به سایت